O nas

Klub Sympatyków Kolei, z siedzibą we Wrocławiu, organizacja społeczna zrzeszająca pasjonatów techniki.
Logo KSK

http://ksk.wroclaw.pl/
https://www.facebook.com/kskwroclaw/

 

Nasz klub został zarejestrowany w 1991 roku. To już 25 lat! Przez ten czas udało nam się ocalić ponad 60 historycznych pojazdów szynowych. Najstarszy z nich – wagon kryty, pochodzi z 1902 roku. Najmłodsze to wagony pasażerskie z lat 70-tych XX wieku.

Tabor, który posiadamy, jest przez nas systematycznie przywracany do stanu czynnego. Naprawy są czasochłonne a materiały kosztowne. Niestety nie stać nas na opłacenie remontu każdego pojazdu w wyspecjalizowanych zakładach. Robimy to własnymi rękami, tak zwaną „metodą gospodarczą”. Spotykamy się regularnie i pracujemy w kilkuosobowych grupach. Starsi, bardziej doświadczeni koledzy dzielą się swoją wiedzą z młodszymi pomocnikami. Wspólnym wysiłkiem udaje się tchnąć życie w historyczne wagony i lokomotywy.

Poza pracami na taborem organizujemy wystawy i przejazdy specjalne oraz bierzemy udział w imprezach promujących działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i materialnego. Nasze historyczne pociągi wzbudzają zainteresowanie u młodych osób, a u starszych przywołują wspomnienia lat minionych.

Współpracujemy z organizacjami społecznymi, które mają podobne cele i którym zależy na ochronie naszego narodowego dziedzictwa. Naszymi najbliższymi partnerami są grupy miłośników kolei ze Pyskowic i Jarocina oraz stowarzyszenie miłośników techniki z Oleśnicy. Pojawiamy się u nich lub użyczamy im swojego taboru, wspólnie wykonujemy pewne prace lub po prostu wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami. Bywamy tez na corocznych, doniosłych wydarzeniach kolejowych – Paradzie Parowozów i Parowozjadzie, gdzie tłumnie przybywają całe rodziny by zapoznać się z kolejnictwem, współczesnym i historycznym.

SONY DSC

Pomagamy instytucjom kultury – w ubiegłym roku, dla Muzeum II Wojny Światowej odremontowaliśmy przedwojenny wagon kryty a teraz podobny wagon przygotowujemy dla Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

 

Wagon dla Muzeum

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem kolei lecz interesuje Cię historia techniki, lubisz podróżować koleją albo po prostu chcesz wspierać ludzi aktywnych społecznie, przyjdź lub napisz do nas! Wesprzyj nasze działania, czynem lub materialnie! Każda pomoc się liczy!

Przyłącz się do akcji „Zbieramy na Fiata”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s